Polskie Towarzystwo Miłośników Róż

Pewnego razu, zdarzyło się to w lipcu 1958 roku, trafiłam na wystawę róż zorganizowaną przez Polskie Towarzystwo Miłośników Róż w szczecińskiej Filharmonii i wtedy, wśród pięknych kwiatów, nigdy nie widzianych w takiej ilości, zrozumiałam, jak można ludziom rozjaśnić szare, zwykłe dni, dawać radość, wzbogacać życie.

Irena Gołębiowska, Polskie Towarzystwo Miłośników Róż (1962-2000)

Irena Gołębiowska

Irena Gołębiowska

Polskie Towarzystwo Miłośników Róż powstało w 1958 roku w Szczecinie. Jego założycielem i pierwszym prezesem był Kazimierz Walter, który po ciężkiej chorobie zmarł przedwcześnie w 1962 roku.

Irena Gołębiewska przez niemal 40 lat była zaangażowana w działalność Polskiego Towarzystwa Miłośników Róż, piastując funkcję jego prezeski, wiceprezeski bądź członkini prezydium i będąc niezwykle oddaną celom statutowym organizacji. Za tę pracę została wielokrotnie nagrodzona, między innymi Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.

Za zaangażowanie Polski w akcję Une Rose pour Une Vie otrzymała też Order I Klasy Królestwa Belgów. W ramach tej inicjatywy Polskie Towarzystwo Miłośników Róż wysyłało w latach 1986-1988 krzewy róż Chopin do Belgii, a dochód z ich sprzedaży przekazywany był na Instytut Badań Przeciw Białaczce.

Róża „Irena Gołębiowska”

Przez niemal cztery dekady działalności Ireny Gołębiowskiej Polskie Towarzystwo Miłośników Róż zorganizowało 38 wystaw róż ciętych oraz Święta Róży w latach 1969-1974. Wystawy róż ciętych odbywały się w Szczecinie, Chorzowie, Gdańsku, Wrocławiu, na Politechnice Warszawskiej, w Dworze Artusa, w Pałacu Kultury i Nauki, a przede wszystkim w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich. Szacuje się, że łącznie obejrzało je około 800 tys. osób.

Ostatnia z nich odbyła się w 1999 roku. Po 20-letniej przerwie wystawa róż ciętych wraca do stolicy jako Królewska Wystawa Róż.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z rodzinnego archiwum Ireny Gołębiowskiej, dokumentujących różane przedsięwzięcia Polskiego Towarzystwa Miłośników Róż.

Irena Gołębiowska i Polskie Towarzystwo Miłośników Róż